Uudiste koond – Kinnisvara / Ehitus / Majandus / Rahandus.
Anton Nikitin koondab järgnevatel nädalatel olulisemad uudised Eestis ja välismaal ja avaldab kinnisvara, ehitust, majandust ja rahandust puudutavaid tähelepanekud Eco Advice Kinnisvara kodulehel kui sotsiaalmeedia kontodel.
Allikad: www.aripäev.ee, www.ehitusuudised.ee, The Guardian, Forbes.ru, www.dv.ee, digi.geenius.ee, www.notar.ee, New-York Times, www.adaur.ee, Financial Times, www.marketwatch.com, www.err.ee, Visit Estonia blogi.
Uudised ajavahemikul 13.aprill – 19. aprill.
- Hispaania valmistub taas avama mõningad majandussektorid, kuna uute koroonaviirusnakkuste arv on pärast puhangu algust langenud rekordiliselt madalale. Šveitsi karantiinist „väljumise“ plaan: 27. aprillil avatakse väikeärid (juuksurid, hambaarstid jne), 11. mail avatakse kauplused, 8. juunil avatakse kõik koolid, meelelahutusasutused jne. Saksamaal avatakse esmaspäeval kauplused.
- Kas Hiinas on teine viiruse laine? Alates 28.03 ei lubata riiki sisse välismaalasi, kuna koroonaviiruse nakatanute arv hakkas uuesti kasvama.
- Eesti valitsus on valmis arutlema piirangute leevendamist.
- WHO arvamusel jätkub pandeemia kuni COVID-19 vaktsiini väljatöötamiseni.
- Hiina majandus langes 1kv 6,8%.
- Koroonaviirus jätab maailmamajandusele püsivad haavad ning suurem osa riike peavad arvestama, et nende majandused on 5% väiksemad ka pärast tuleva aasta kiiret taastumist, hoiatab Rahvusvaheline Valuutafond (IMF).
- Hispaania valitsus tahab jagada inimestele „helikopteriraha“ ca 500 eur/inimene. Toetus jagatakse väikse sissetulekuga peredele (1 mln majapidamist).
- Nomisma – Itaalia ärianalüütika et-te arvamusel kaotab Itaalia kinnisvaraturg 122 miljardit eurot ning taastumine võtab 3 aastat, töötus saavutab 13% aastaks 2022.
- Autode müük langes Euroopas 55% märtsis 2020 võrreldes märtsiga 2019. Itaalias 85,4%, Prantsusmaal 72,2%, Hispaanias 69,3%. Kvartali langused on vahemikus 31-35%.
- Eriolukorra kehtestamise algusest on Eestis töötuna arvele võetud 11 198 inimest ja registreeritud töötus on kasvanud 22 protsendi võrra. Kõige enam on uusi töötuid alates eriolukorra algusest lisandunud kaubanduse ja klienditeeninduse, ehituse ning toitlustuse, majutuse, ürituste korralduse tegevusaladelt. Võrdlusena: registreeritud töötute arv veebruaris 2020 – 36 681 inimest ning töötuse määr Eestis kokku oli 5,7% ning märtsis 2019 olid numbsid vastavalt 33 303 inimest ning määr 5,1%.
- Konjunktuuriinstituudi andmetest selgub, et kolmel ettevõttel neljast väheneb käive kolme kuu jooksul keskmiselt poole võrra, koondamisi on oodata 36 protsendis ettevõtetest ning 43 protsenti töötajatest teeb tööd kodust.
- Konjunktuuriinstituudi küsitluse järgi on ettevõtetel suurimad probleemid seoses vähenenud nõudluse (nimetas 68% ettevõtetest), töötajate puudumise (42%) ja tekkinud lisakuludega (40%). Uuringu kohaselt on ettevõtjad viimaste nädalatega teinud palju viiruse tõrjumiseks. Suur osa küsitluses osalenud ettevõtetest pöörab rohkem tähelepanu hügieenile (77%), on ära jätnud nõupidamisi (76%), piirab külastusi (65%) ning kasutab kaugtöö võimalusi (57%). Enim on kaugtööd rakendanud IT-firmad, kinnisvarabürood, turismiagentuurid ning logistika- ja reklaamifirmad.
- Ajaleht Äripäev tehtud küsitlusest selgus, et ettevõtjatest pooled hindavad valitsuse tegevust kriisi kontekstis hindega “rahuldav”. Rohkem ettevõtjaid pani valitsuse kriisis tegutsemisele hindeks hea, kui halb. Kriitikat siiski jagus: paljud heitsid ette, et valitsus on oma tegutsemises olnud aeglane, pole kuulanud piisavalt spetsialiste, kommunikatsioon on nigel ning puudub igasugune pikk plaan: mis saab edasi. Lisaks tõid mitu vastanut välja, et väikeettevõtjad on jäetud täiesti vihma kätte.
- Koalitsioon ja õiguskomisjon ei toeta Pankrotiseaduse muudatusi, mille kohaselt pidi tulema moratoorium pankrottide väljakuulutamisele. Säilib aga see, et ettevõttel, kellel on tekkinud maksejõuetus, on õigus pankrotiavaldust endal mitte esitada.
- Asjatundjate sõnul võib keskpankade ja valitsuste massiivsete toetusmeetmete järel oodata inflatsiooni kiirenemist, mille vastu aitabki reaalvarade soetamine. LHV privaatpanganduse portfellihaldur Kaius Kiivramehe sõnul tuleb otsida kaitset inflatsiooni eest ning selleks on head ennekõike reaalvarad, tootlikud varad, väärtusaktsiad, toormed ja kinnisvara. Kõige halvem investeering järgmiseks kümneks aastaks on raha arvelduskontole kuhjamine või riigivõlakirjade omamine.
- KredEx kuulutab lähinädalatel välja uue elumajade rekonstrueerimistoetuse taotlusvooru. Taotlusi võetakse vastu kuu aja jooksul, et korteriühistud jõuaksid vajalikke ettevalmistusi teha. Valitsus eraldas lisaeelarvega kortermajade rekonstrueerimiseks 100 miljonit eurot, täpsed toetuse tingimused saavad majandusministeeriumis paika lähiajal. Toetusega saaks korda umbes 400 korterelamut. 30 aastaga on vaja rekonstrureerida 14 000 korterelamut.
- Ryanair ennustab, et juulis tuleb Euroopas lennukipiletite hinnasõda. Wizz Air ei toeta seda arvamust ning on arvamusel, et pileti hinnad tõusevad poole võrra.
Anton Nikitin, 19.04.2020
________________________
Eco Advice Kinnisvara meeskond vahendab kinnisvara, juhib arendusprojekte ja korraldab pindade müüki – rohkem infot www.ecoadvice.ee
Pro Advice – omanikujärelevalve ja ehituskonsultatsioonid, sh ostueelne kinnisvara ülevaatus www.proadvice.ee