Anton Nikitini valitud uudiste koond – kinnisvara, ehitus, majandus ja rahandus.
Allikad: www.aripäev.ee, www.ehitusuudised.ee, The Guardian, Forbes.ru, www.dv.ee, digi.geenius.ee, www.notar.ee, New-York Times, www.adaur.ee, Financial Times, www.marketwatch.com, www.err.ee, Visit Estonia blogi.
Möödunud nädala uudised – ajavahemik 11.05-17.05
- Kaupade eksport Eestis vähenes märtsis vaid protsendi võrra, Eesti päritolu kaupade ekspordi langus oli tugevam: märtsis -5% ning esimeses kvartalis -6%. Kõige suurem ekspordilangus tabas põlevkiviõlitooted. Riikide lõikes vähenes esimeses kvartalis Eesti päritolu kaupade eksport kõige enam USA-sse ja Singapuri, samas kui tugevaim ekspordikasv oli Hollandisse ja Soome. Kaupade import vähenes märtsis 2% ning esimeses kvartalis 4%.
- Majanduskriis on jõudmas pankadesse, nende puhaskahjumi põhjustasid laenude allahindlused. Kohe kriisi alguses võetud maksepuhkuste tõttu võlgnevuste tase on madal. Kõik pangad aga prognoosivad ettevõtete ja eraisikute finantsseisundi halvenemist aasta teises pooles.
- Võrreldes “koroonaaega” eelmise aasta sama ajaga, selgub, et tänavu on maksehäirete summa enam kui neljakordistunud. Eelmisel aastal oli märtsist maini 615 000 euro eest maksehäireid, siis selle aasta samal perioodil ületavad maksehäired 2,6 miljoni euro piiri. Enam kui kolmandik kõigist võlgadest pärineb just ehitussektorist.
- EAS-i toetuste eelarve turismisektorile ja saarte ettevõtjatele sai otsa kahe esimese päevaga ning EAS sulges toetuste vastuvõtmise. 12.05 pärastlõunaks laekus ligi 2000 väikeettevõtja kahjude osalise hüvitamise toetuse taotlust. Turismisektori toetamise 25 miljoni euroga ning mikro- ja väikeettevõtjate toetamise 10 miljoni euroga, sealhulgas toetuste määrused ja tingimused, otsustas valitsus. Nii turismi kui ka väikeettevõtjate kriisitoetus on tagastamatu abi, taotlemiseks ühekordselt ning nende peamiseks tingimuseks on ettevõtte raskuste selgelt tuvastatav seos kriisiga.
- 1. jaanuari seisuga 2020 oli Eesti rahvaarvuks 1 328 976, see on 4156 inimest rohkem kui aasta varem samal ajal. Loomuliku iibe tõttu vähenes rahvaarv mullu 1302 inimese võrra, kuid positiivne rändesaldo suurendas seda 5458 inimese võrra. Nii sisse- kui ka väljarändajate hulgas oli kõige rohkem Eesti kodanikke. Kõige rohkem liiguti endiselt Eesti ja Soome vahel.
- Kaubanduskeskused tegid uksed lahti ning loodavad saada 50% külastavuse taastumist. Väga väheseid keskuste poode jäid suletuks. Paljud rentnikud tegid pigem otsuse, et kellel oli enne kaks või kolm poodi, avavad ainult poe, mis on paremas asukohas.
- 2019 aastal oli palgatöötaja keskmine brutotulu kuus 1317 eurot, mis on 83 eurot ehk 6,7 protsenti rohkem kui aasta varem. Palgatöötaja keskmine brutotulu kuus oli kõige suurem Harju maakonnas 1469 euroga ja kõige väiksem Ida-Viru maakonnas 1054 euroga, teatas statistikaamet. Kõige suurem oli tulu Viimsi ja Rae vallas, mõlemas üle 1800 euro. Esikümnesse mahtusid ka kaks Harju maakonna linna: Keila ja Tallinn. Pealinnas oli brutotulu möödunud aastal 1444 eurot.
- Gruusias langes aprillis kinnisvaratehingute arv 93%.
- Reedel kiitis valitsus heaks määruse, millega riik suunab ehitussektorisse eriolukorrast tulenevate tagajärgede leevendamiseks 71 miljonit eurot. Raha läheb korterelamute rekonstrueerimistoetuseks ning said paika selle toetuse taotlemise tingimused. Eriolukorrast tuleneva korterelamute rekonstrueerimistoetuse taotluste vastuvõtmise alustamise kuupäevast teavitab KredEx eraldi. Taotlemine hakkab toimuma jooksvalt ning toetuste rahuldamise otsused tuleb teha 2020. aasta jooksul. Nimetatud summa lisandub varem eraldatud 28,5-miljonisele toetusele, ehk kokku 100 miljonit eurot.
- Swedbanki vanemökonomist Liis Elmik kirjutab, et Swedbanki prognoosi kohaselt saavutab tööpuudus haripunkti sügisel ja on umbes 15 protsenti. Tänaseks on töötukassas registreeritud umbes 50 000 töötut ehk 7 protsenti tööjõust. Swedbank prognoosib järgmisel aastal 8% -list töötuse määra. Swedbanki prognoosi kohaselt tõuseb selle aasta keskmine brutopalk vaid 0,5 protsenti.
- Valitsus võttis vastu otsuse lõpetada Eestis pühapäeval, 17. mai keskööl üle üheksa nädala kestnud eriolukord.
Loe eelmiste nädalate uudiseid siit:
- Uudised 4 mai – 10 mai
- Uudised 27 aprill – 3 mai
- Uudised 20 aprill – 26 aprill
- Uudised 13 aprill – 19 aprill
Anton Nikitin, 17.05.2020