Covid-19 aja uudised koondas kokku Anton Nikitin.
Uudiste kokkuvõte ajavahemikust 4. mai – 10. mai. Anton Nikitin koondab kokku uudised Eestis ja välismaal ja avaldab kinnisvara, ehitust, majandust ja rahandust puudutavaid tähelepanekud Eco Advice Kinnisvara kodulehel kui sotsiaalmeedia kontodel.
Allikad: www.aripäev.ee, www.ehitusuudised.ee, The Guardian, Forbes.ru, www.dv.ee, digi.geenius.ee, www.notar.ee, New-York Times, www.adaur.ee, Financial Times, www.marketwatch.com, www.err.ee, Visit Estonia blogi.
- Läti peaminister Krisjanis Karins teatas, et koroonaviiruse leviku kontrolli alla saamisest tingituna on ta kõnelenud Eesti peaministri Jüri Ratase ja Leedu ametikaaslase Saulius Skvernelisega ning saanud kokkuleppele, et piirid Eesti, Läti ja Leedu vahel saavad avatuks alates 15. mai. Väljaspoolt Baltikumi saabujatele jääb kehtima reegel: ületades piiri on reisijal kohustus olla 14 päeva isolatsioonis.
- Alates 14. maist lubab Soome Schengeni alal piiriületusi töölähetusteks, aga ka muudel vajalikel juhtudel, teatab Yle. Pärast reisi peavad inimesed viibima 14 päeva isolatsioonis. Soome siseministri Maria Ohisalo sõnul tähendab see praktikas, et lubatud on liikumine ainult töö ja elukoha vahel. Turismireisid on endiselt keelatud.
- Terviseameti erakorralise meditsiini osakonna juhataja Martin Kadai tõdes, et on võimalik, et saabub ka koroonaviiruse teine laine, mis on väga agressiivne. On tõenäoline, et viiruse levik suveks taandub, aga võib sügisel tagasi tulla,” rääkis ta. “Me peame olema valmis selleks, et selle viirusega tuleb edasi elada,” tõdes ta. Ehk siis terve suvi toas istuma ei pea.
- SEB värske majandusprognoosi põhjal ootab nii Eestit (miinus 9,8%) kui Euroopat (miinus 9,6%) ees sügav majanduslangus. Aga võib loota sellele, et Eesti sisenes seekordsesse kriisi aegade tugevaimas seisus majandusega. Eelneva kolme aasta jooksul on SKP kasvanud keskmiselt pea 5% aastas ja tööhõive saavutanud absoluutse tipu nii ajaloolises plaanis, kui võrreldes teiste Euroopa riikidega. Ühiskondlikust vaatest on väga oluline tööturu edasine areng.
- Kui Eestis on üle kaheksa miljardi eluasemelaene ja umbes 188 000 laenulepingut, siis maksepuhkusi on täna antud üle 300 miljonile eurole kodulaenudest ja umbes 6000 kliendile,” selgitas pangaliidu juht Erki Kilu. Pangaliidu sõnul tegelik maksepuhkuste vajadus selgub alles suvel.
- 20% ettevõtete laenujäägist oli aprilli lõpu seisuga maksepuhkusel. Eluasemelaenudest oli puhkust antud 4% ehk 328 miljoni euro ulatuses.
- Eesti finantsstabiilsust ohustavad peamised riskid on ettevõtete ja majapidamiste laenumaksevõime halvenemine ning ärikinnisvaraturul nõudluse vähenemine. Sektori ettevõtete tugevast positsioonist sõltumata peab arvestama asjaoluga, et väiksemate puhvrite ja suurema võimendusega ettevõtjatel tekivad probleemid, kui rentnikud ei suuda maksta või ei leita arendustele ostjaid ja üürnikke.
- Statistikaameti andmetel langesid hinnad aprillis eelmise kuuga võrreldes 0,4 protsenti ning aasta varasemaga võrreldes olid tarbijahinnad 0,8 protsenti madalamad kui mullu aprillis. Euroalal aeglustus inflatsioon esialgsel hinnangul 0,4 protsendini. Kütused ja elekter olid aastatagusega võrreldes rohkem kui kümnendiku odavamad. Mais hindade langus süveneb, kuna 1. maist jõustusid lisaeelarvega vastu võetud kütuse-, gaasi ja elektriaktsiisi langetused. Need meetmed langetavad tarbijahinnaindeksit täiendavalt 0,5 protsendipunkti. Lisaks sai mai alguses läbi viivitus, mis jäi nafta hinna languse ja tarbijate tuntava kütusehindade odavnemise vahele.
- Statistikaameti andmetel vähenes märtsis turistide arv lausa 62%. Eelmise aasta märtsiga võrreldes oli välisturiste 64% vähem ning siseturiste oli 59% vähem.
- Benchmarking Alliance Nordic AB kokku pandud statistika näitab, et aastataguse ajaga võrreldes kaotas Tallinna hotellindus lähiriikide pealinnadega võrrelduna rohkem. Käive ühe numbritoa kohta on Tallinnas kahanenud 97,7 protsenti, Riias on see number 96,9, Stockholmis 87,3 ja Helsingis 93,2 protsenti. Riigilt abi küsides peaksid firmad edaspidi olema kaotanud pool oma käibest, leiab Hestia hotelligrupi omanik Rait Lukas. Lukasega sarnaselt mõtleb ka Swedbanki eksjuht Robert Kitt.
- Eriti rasked ajad ootavad just hoonete ehituse valdkonda, kirjutab Eesti Tööandjate Keskliidu volikogu aseesimees ja ehitusettevõtja Tiit Kuuli (Oma Ehitaja). Tema sõnul, Eesti ehitussektor on üleilmse pandeemia tõttu kriisi lävel. Ehitajad ei vaja tagastamatut abi, vaid riikliku investeerimispoliitika kohandamist kriisiolukorrale.
- Eesti kaubandus-tööstuskoja juhatuse esimees ning ehitusettevõtja Toomas Lumani arvates ehitussektori põhi tuleb aastal 2022 ehk umbes pooleteist aasta pärast. Kui ettevõtted suudavad oma tellimuste taset hoida, on nad väga tublid. Tellimuste tõstmise eesmärk on täitmatu eesmärk,” märkis Luman, ja lisas, et ehitussektor peab arvestama selle aja jooksul 30- kuni 40-protsendise langusega ning erasektori tellimuste vähenemisega rohkem kui poole võrra.
Anton Nikitin, 10.05.2020
________________________
Eco Advice Kinnisvara meeskond vahendab kinnisvara, juhib arendusprojekte ja korraldab pindade müüki – rohkem infot www.ecoadvice.ee
Pro Advice – omanikujärelevalve ja ehituskonsultatsioonid, sh ostueelne kinnisvara ülevaatus www.proadvice.ee