Tea kinnisvarast rohkem #3
Järjekorras teine küsimus rubriigist “Tea kinnisvarast rohkem” pakub meile teadmisi korteri ostuprotsessi oluliste punktide kohta.
Kinnisvara ost, olgu see korter välja üürimise eesmärgil või mis veelgi tähtsam – uue kodu ostmine, on elu kalleim rahaline väljaminek. Selleks, et kinnisvara ost oleks läbipaistev ja turvaline ning ostjana võtaksite arvesse kõik ettevaatusabinõud edukaks tehinguks, toome siinkohal välja nõuanded, mida tasub järgida.
10 OLULIST NÕUANNET ENNE KINNISVARA OSTU:
- Tutvuge maja projektiga koos ehitusspetsialistiga
- Küsige arendaja käest Teie korteriga seonduvaid dokumente
- Kontrollige, kas ostate korteri või külaliskorteri
- Uurige hoone energiaklassi
- Kontrollige ehitaja tausta ja ehitaja poolset garantiid arendajale
- Uurige, kas naaberkinnistutele on tehtud või tegemisel detailplaneeringuid
- Uurige, milline pank finantseerib ehitust
- Paluge enne korteri ülevaatust/vastuvõtmist paigaldada tubadesse valgustid
- Paluge ehitajal näidata ventilatsiooni- ja küttesüsteemi toimimist korteris
- Korteri vastuvõtmisel kaasake usaldusväärne spetsialist.
LOE TÄPSEMALT NÕUANNETE KOHTA:
- Tihti jääb mainimata, et uue korteri ostja (kui on tegemist uue arendusprojektiga) on oma korteri (reaalosa) ning korterelamu üldosa (mõttelise osa kaudu) ehitustööde tellija. Sellega kaasneb korteri ostja õigus tutvuda maja projektiga, ehitustööde kohta käiva dokumentatsiooniga, ehitus- ja kasutusloaga, kaetud tööde aktidega ja muu ehitus-tehnilise dokumentatsiooniga terve maja kohta. Võimalusel vaadake maja projekt läbi koos ehitusspetsialistiga tellides ostueelse kvaliteedi kontrolli.
- Küsige arendaja käest Teie korteriga seonduvaid dokumente: teostusjoonised, paigaldatud seadmete hooldus- ja kasutusjuhendid, põhiliste viimistlusmaterjalide sertifikaadid, siseviimistluse tabel, kus on välja toodud värvitoonide ja tapeetide koodid jne. Juhul, kui hiljem on vaja teha parandusi korteris, on teil olemas õiged värvikoodid ja materjalide nimetused.
- Kontrollige, kas ostate korteri (eluruum) või külaliskorteri (mitteeluruum). Peate teadma, mida ostate! Külaliskorteriga ostuga kaasnevad mõned piirangud (makstud intressidelt tulumaksu tagasi saamine, elukohana registreerimine).
- Uurige hoone energiaklassi. Siiralt soovitame osta korter majja, mille energiaklass on vähemalt C (B on hea, A on suurepärane).Energiaklass annab ettekujutuse tulevastest kommunaalkuludest ning samuti osutab mõju Teie korteri väärtusele pikaajalises perspektiivis.
- Kontrollige ehitaja tausta ja ehitaja poolset garantiid arendajale (teostuse garantii ehitusperioodil, garantiiperioodi garantii). Siis teate, et ehitus- ja garantiikohustused täidetakse nõuetekohaselt.
- Kui naaberkinnistu on tühi, on see märk sellest, et sinna võidakse midagi ehitada. Uurige, kas naaberkinnistutele on tehtud või tegemisel detailplaneeringuid. Näiteks: Tallinna linna deitailplaneeringute avalik info on kättesaadav Tallinna Linnaarhiivis.
- Uurige, milline pank finantseerib ehitust, kas vastav laenuleping on sõlmitud (või millal sõlmitakse). Küsige korteri ostuks laenupakkumist samast pangast – eluasemelaenu tingimused võivad olla soodsamad.
- Paluge enne korteri ülevaatust/vastuvõtmist paigaldada tubadesse valgustid (lihtsalt pirnid), et ülevaatamise ajal ei jääks midagi märkamata.
- Paluge ehitajal näidata ventilatsiooni- ja küttesüsteemi toimimist korteris. Eriti puudutab see kortereid, kuhu on paigaldatud soojustagastusega ventilatsiooniseade. Veenduge, et kõik süsteemid on õigesti reguleeritud/tasakaalustatud.
- Korteri vastuvõtmisel kaasake usaldusväärne spetsialist, kes oskab tööde kvaliteedi osas hinnanguid anda. Arvestage, et tööde kvaliteedi hindamine oma silmaga on suhteline ning lähtuda tuleb ehitusnormidest (korterelamute puhul tavaliselt RYL 2000/2012 2 klass).
Kinnisvara ost on ühest küljes emotsionaalne tehing, teisalt paljude keeruliste detailidega protsess, kus järgida kindlaid protseduurireegleid ja kaasata oma ala spetsialistid ei ole häbiasi.